HABERLER

Frankfurt Otomobil Fuarı'na 9 marka katılmıyor

17 Ağu 2017

Daha önce 2017 Frankfurt Otomobil Fuarı’na katılmayacağını duyuran Jeep, Fiat, Nissan ve Infiniti‘ye DS, Peugeot, Volvo, Mitsubishi ve Alfa Romeo‘da eklendi.

Dünyanın en büyük otomobil fuarı olma ünvanını elinde bulunduran Frankfurt Otomobil Fuarı’na, bu yıl bir çok markanın katılmama kararı alması otomobil meraklılarını şaşkınlığa uğrattı. PSA, FCA ve Nissan grubundan çeşitli markalardan gelen ‘pas geçme’ kararının ardından şimdi de DS, Peugeot, Volvo, Mitsubishi ve Alfa Romeo etkinliğe katılmama kararı aldı.

Avrupa’daki otomobil satışlarının %20’lik bir kısmını oluşturan bu markaların bir çoğu, açıklamalara bakılırsa finansal sebeplerden ötürü etkinliğe katılamayacak. Otomobil fuarlarının maliyetli yapısı ve sene içinde birden çok etkinliğin yapılması markaların bu kararları almasında etkili olurken, maliyetleri azaltma çalışmaları da bu kararın alınmasında etkili. Japon üretici Nissan ise yapılan açıklamaya göre; markanın global pazardaki fuar ve etkinlik stratejisi sebebiyle Infiniti ile beraber fuara katılmıyor.

Frankfurt Otomobil Fuarı’nın organizatörü VDA’nın yetkili ismi Klaus Braeunig konuyla ilgili; ” Bir çok özel markanın Frankfurt’a gelemeyecek olmasından dolayı üzüntü duyuyoruz. Markaların hepsinin kendine göre bir sebebi var fakat ana problem finansal sorunlar ve şirket politikaları gibi görünüyor. Bu güçlü markaların gelecekte tekrar Frankfurt Otomobil Fuarı’na dönmesi bizi mutlu edecektir.” dedi.