HABERLER

İlk Sürüş | BMW X3

2 Kas 2017

Bavyeralı üretici üçüncü nesline ulaşan X3 modelini  baştan başa değiştirmek yerine, içeride ve dışarıda kayda değer bir rafinelik artışı sağlamış.

Yeni BMW X3 ’ün bir önceki gövdeye kıyasla çok farklı olmasını beklemeyin zira daha önceki gövdelerin temel mantığı ne ise, yeni gövdenin temel mantığı da o… Bunda şaşılacak bir şey yok çünkü 14 yıl boyunca, iki nesil sayesinde, toplamda 1.5 milyon otomobil satmış olsaydınız siz de aynı şeyi yapardınız. Bu yüzden yeni modelin değişmek yerine, hemen her detayı ile progresif bir ilerlemeyi temsil etmesini anlıyoruz.

Sayfalarımızda gördüğünüz üçüncü nesil BMW X3’ün estetik, dinamik ve teknolojik açıdan önemli özellikleri mevcut. Örneğin X3’ünüzü Fineline ahşap iç mekan kaplaması ve Aluminium Rhombicle iç mekan detayları ile sipariş ederseniz, ikinci kez dokunmamak için kendinizi tutamayacağınız materyallere sahip bir otomobile kavuşursunuz. Ahşabın dokusunu parmak uçlarınızda hissetmek, alüminyumun ise konsolun birçok yerine kullanıldığını görmek harika hissettiriyor.

Kimi okurlarımız için gereksiz olabilecek bu detayların dışında, otomobili nasıl sipariş ederseniz edin, içinde zaman geçirmekten keyif alacağınız bir kabinle karşılaşacaksınız. Özellikle cam tavanınız, deri döşemeleriniz ve BMW’deki adıyla Sensatec konsol kaplamanız varsa… Bu materyal ve konsoldaki çift dikiş, iç mekanın el işçiliği hissiyatını güzelce güçlendiriyor. Daha da önemli bir detay olarak, koltukların çok konforlu olduğu ifade edelim. Bu arada arka koltuklar opsiyonel olarak yatırılabilir şekilde sipariş edilebiliyor ve gerekli durumlarda yükleme alanına katkı sağlıyor. Bunun 5 cm artırılan aks aralığıyla ilgili olduğunu düşünüyoruz.

BMW X3’ün aks aralığı artırılmış olsa da, bir önceki nesle kıyasla, otomobilin yolda aynı yeri kapladığını söyleyebiliriz. BMW’nin ideal 50:50 ağırlık dağılımı korunurken, süspansiyon sisteminde bir dizi değişiklikler yapılmış. Bu değişikliklerin gerçek hayatta ve hafif arazi koşulların hissedilebilir olacağı ifade ediliyor.

Motor seçenekleri 184 bg gücündeki 20i dört silindirli turbo benzinli ile 400 bg gücündeki 3.0 litrelik altı silindirli M40i arasında değişim gösteriyor. Dizel tarafı ise 190 bg’lik 20d ile başlıyor ve 265 bg’lik 30d ile bitiyor. Bu arada bir önceki gövdenin motorlarına kıyasla en önemli değişimi 30d motorun geçirdiğini söyleyebiliriz çünkü söz konusu güç ünitesinin 560 Nm’lik torku 620 Nm’ye, 258 bg’lik gücü ise 265 bg’ye çıkarılmış. Testimiz için sunulan X3’ün 30d motorlu olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

Motor seçeneğine bağlı olarak 55 kg’ye kadar hafifleyen yeni X3’ün testimizdeki versiyonu bu küçük hafiflemeyi az önce bahsettiğimi güç ve tork artışıyla bir araya getirerek 0-100 km/s hızlanmasını 5.8 saniyede tamamlıyor. Maksimum hız ise 231 km/s’den 239 km/s’ye çıkarılmış. 0.36’dan 0.29’a düşürülen rüzgar direnç katsayısı oldukça kayda değer bir ilerleme. Otomobilin ön tampon köşelerinde yer alan hava perdeleri, arka kanat, gövde altındaki yeni düzenlemeler ve aktif böbrek ızgaraları bu ilerlemenin en önemli sebepleri. Bu arada böbrek ızgarası demişken, yeni ızgara tasarımının fazlasıyla iri ve vurgulu olduğunu fark etmişsinizdir.

Virajlarda normal bir otomobil gibi hissettirmeyi başaran ilk SUV, 1999 yılında, BMW tarafından üretilmiş ve bu aracın adına X5 denmişti. Genel karakteri ve sportif detaylarıyla uzun yolculuklar için harika bir dost olan ilk X5’ten günümüze kadar tam 5.4 milyon adet X modeli satıldı. Burada gördüğümüz yeni BMW X3 ’ün söz konusu etkileyici veriyi daha da güçlendireceğine eminiz.

M40i versiyonu kadar iddialı görünmese de, 30d motorlu mütevazı otomobilimizi çok beğendik. X3 olmadığı gibi davranmak yerine sürücüne güçlü yanlarını bildirmeyi tercih ediyor ve bu sayede, alışma sürecinin ardından, geride kalan her bir kilometre keyfe dönüşüyor. Bu arada 3.0 litrelik dizel motorun rafinelik açısından bizleri çok etkilediğini bir kez daha belirtip bir başka konfor faktörü olan elektronik sürüş yardımcılarına değinelim.

Yeni BMW X3, yarı otonom sürüşün temeli sayılacak kamera ve radar altyapısına sahip. Şeritten ayrılma asistanı, acil fren desteği, arkadan çarpma önleyicisi ve sıkışık trafik asistanı, birçok asistan sistem içerisinde en çok dikkatimizi çekenler. Ayrıca otomobilin bu programlarda direksiyon desteği de sağladığını ve bunu pürüzsüz biçimde yürüttüğünü de ekleyelim.

Burada SUV ölçülerini ve yüksekliğini, başarılı bir sedanın rafineliği ve iyi hissettirme faktörü ile bir araya getiren bir otomobilden söz ettiğimizi fark etmişsinizdir. Buna bir de aracı kendi zevkinize göre konfigüre etme faktörünü eklediğinizde, X3’ün uzun yıllar boyunca kullanılabilecek sadık bir yol arkadaşı olduğu söylenebilir. Ayrıca bağlantı teknolojileri ve yarı otonom sürüş asistanları ile geleceğe hazır olduğunu vurgulayan BMW X3 buradaki altı silindirli dizel motoru ile sizin için fazla ise, dört silindirli motorlara rahatlıkla yönelebilirsiniz. Ne de olsa önümüzdeki yıllar dizeli tarih sayfalarına itmek için can atıyor…