HABERLER

Japon otonom otomobiller 2020 Olimpiyatları’nda sahnede olacak

15 Ağu 2017

Toyota ve Lexus, yarı otonom otomobillerini 2020 Yaz Olimpiyatları’nda görücüye çıkarmaya hazırlanıyor.

Japon üreticinin Akıllı Otomobiller Geliştirme Müdürü yaptığı açıklamayla; 2 markanın çatısı altındaki yarı-otonom otomobillerin 2020 Yaz Olimpiyatları’nda sahne alacağını doğruladı. Automotive News’e konuşan Ken Koibuchi, markanın 1964 yılında beri ilk kez Tokyo’da yapılacak olan olimpiyatlar için büyük planları olduğunu söyledi.

Otomobiller hakkında bilgi vermekten kaçınan Koubuchi, olimpiyatlarda göreceğimiz otomobillerin Toyota’nın gelecekteki otonom araçlarıyla ilgili önemli teknolojiler barındıracağını söyledi. ”Yüksek teknolojimizi vitrinde sergilemek istiyoruz” diyen Ken Koibuchi, hükümetin de otonom otomobiller için 2020 yılına kadar yollarla ilgili önemli çalışmalar yapacağını duyurdu.

Markanın lidar sensörlerini henüz kullanmaya başladığını ve maliyet kalemlerinde tasarruf edilmesi gerektiğini vurgulayan Japon yönetici, 2020 yılına kadar uzanan süreçte büyük bir gelişme planladıklarını söyledi. Önümüzdeki yıl itibariyle kısmen de olsa ortaya çıkmaya başlayacak Toyota’nın otonom sürüş teknolojileri, olimpiyatlarla birlikte gerçek hayatta kullanılabilir formunu yakalayacak.