HABERLER

Lamborghini yeni SUV'u Urus'u resmen tanıttı

7 Ara 2017

İtalyan spor otomobil üreticisi Lamborghini’nin SUV’u Urus, Bologna’da düzenlenen etkinlikte tanıtıldı.

4.0 litre twin-turbo, V8 motoru 650 beygir güç üretirken bu güç dört tekerleğe aktarılıyor. 100 km/s hızlanmasını 3.6 saniyede tamamlayan Urus’un maksimum hızı 305 km/s olarak açıklandı.

Urus

Lamborghini CEO’su Stefano Domenicali, Urus’un markanın tasarım, performans çizgisine sahip olduğunu ve günlük kullanıma da uygun olduğunu belirtti.

Urus’tan beklentisi çok olan Lamborghini bu model için üretim kapasitesini artırdı. Sant’Agata’da açılan yeni fabrika ile birlikte Lamborghini’nin yıllık üretim adedi 7000’e çıkacak. Bu sayı güncel rakamın iki katı.

Urus

Marka, Aventador ve Huracán’da atmosferik beslemeli V10 ve V12 motorlar kullansa da Urus’ta turbo beslemeli 4.0 litrelik motor bulunuyor. Markanın bu motoru tercih etmesinin altında yatan neden ise düşük devirde ihtiyaç duyulan yüksek tork. 6000 d/dak’da 650 beygir güç üreten bu motor 2250-4500 d/dak arasında 850 Nm tork üretebiliyor. Bu sayede Urus’un 100 km/s hızlanması 3.6 saniye, 200 km/s hızlanması ise 12.8 saniye sürüyor. Karbon seramik frenler sayesinde Urus 100 km/s’den sıfıra 33.7 metrede duruyor.

Urus

8 ileri otomatik şanzımanla gücü dört tekerleğe aktaran Urus’ta Torsen markalı otomatik kilitli diferansiyel bulunuyor. Standart kullanımda 40/60 oranında gücü tekerleklere aktarırken ihtiyaç durumuna göre bu oranı değiştirebiliyor. İhtiyaç durumunda maksimumu torkun %70’ini ön tekerleklere veya %87’sini arka tekerleklere aktarabiliyor.

Urus

Arka diferansiyelde bulunan aktif tork yönlendirmesi sayesinde sürüş moduna ve zemine göre güç ve torku tekerleklere farklı oranlarda aktarabiliyor.

Urus, Volkswagen Group’un MLB Evo platformu inşa edilmiş. Bu platformu daha önce Bentley Bentayga, Porsche Cayenne ve Audi Q7’de de görmüştük. Alüminyum ve çelik ağırlıklı malzemeden üretilen Urus’un ağırlığının 2200 kilogramdan daha az olduğu belirtildi.

158 mm ile 248 mm arasında değişen yerden yüksekliğe sahip olan Urus, 21 ve 23 inç jant seçeneklerine sahip olacak. Markanın kullandığı lastikler ise Pirelli’nin süper SUV modelleri için geliştirdiği lastiklerden seçilmiş.