HABERLER

Moia 6 kişilik elektrikli minibüsünü duyurdu

7 Ara 2017

Volkswagen Grubu’nun “start-up” projesi Moia, yolculuk paylaşımı temasıyla ürettiği 6 kişilik tamamen elektrikli minibüsünü Berlin TechCruch 2017’de tanıttı.

Tamamen elektrikli olarak tasarlanan ve 300 kilometrelik menzile sahip Moia, önümüzdeki yıl Hamburg yollarına inmeye hazırlanıyor. “Ride-sharing” yani yolculuk paylaşımı teması üzerinde geliştirilen otomobil, markanın iddiasına göre 2025 yılına kadar 1 milyon içten yanmalı motoru trafikten silecek.

Moia’nın Volkswagen Ticari Araçlar bölümüyle birlikte geliştirdiği araç, 30 dakikalık sarj ile %80 batarya doluluğuna ulaşıyor. 10 ay gibi rekor bir sürede geliştirilen araç; kabinde USB portları, ayarlanabilir okuma lambaları, Wi-Fi bağlantısı gibi birçok imkanı da yolculara sunuyor.

Konseptin tanıtımında konuşan CEO Ole Harms; “Tipik taşımacılık problemleri için çözüm yaratmak istiyoruz. Yetersiz alan, hava ve gürültü kirliliği, trafik gibi sorunlar karşısında konseptimizle daha sürdürülebilir bir ulaşım vizyonuna start vereceğiz.” dedi.