HABERLER

Sürüş İzlenimi: Fiat Egea Station Wagon

4 Eki 2017

Egea Ailesi’nin en kullanışlı ve en geniş üyesi Fiat Egea Station Wagon, en donanımlı haliyle Autocar’ın sürüş izlenimi köşesine konuk oldu.

Autocar sayfalarında bir çok kez Fiat Egea’nın sürüş izlenimini okudunuz. Kısa sürede en çok satanlar listesinin zirvesine yerleşen Egea,  sedan ve HB gövdeleriyle yollarda en çok karşılaştığımız modellerden biri oldu. Fakat Egea Ailesi’nin bir üyesi daha var; Station Wagon.

2017 yılında Ağustos ayı sonuna kadar toplam 632 adetlik satış adedine ulaşan Egea, kendi segmentinin en çok satan otomobili. Etrafta fazlaca görmenizin sebebi bu. Klasik steyşın otomobil formulüyle üretilen Egea SW,  eğer doğru açıdan bakmıyorsanız bir an gözünüze HB gibi görünebilir. Öyle ki otomobilin arka tasarımı HB gövde ile neredeyse aynı (genişliğini saymazsak).  Bu yönüyle başarısız steyşın girişimlerinden sıyrılan Egea, parlak siyah tavan raylarıyla kendini her açıdan ele veriyor.

Aks açıklığı, iz genişliği ve genişlik gibi değerleri HB kardeşiyle birebir aynı olan Egea SW, 203mm uzunluk fazlasıyla ve 19mm yükseklik farkıyla diğer modellerden ayrışıyor. HB modelin stepne ile beraber sunduğu 380 litrelik bagaj hacmine karşın Egea SW 530 litrelik bagaj hacmine sahip. Yüksek donanım paketiyle birlikte kalite algısı daha yüksek bir kokpit sunan Egea SW, yalıtımıyla ve başarılı süspansiyon sistemiyle yolculularının konforunu sağlamayı başarıyor.

1.6 litrelik dizel motoru kullanan Egea SW, DCT şanzımanla birlikte en çok tercih edilen dizel-otomatik kombinasyonunu bol bagaj hacmiyle birleştiriyor. 120 bg güce ve 320 Nm torka sahip motor Egea’nın tüm hızlanma ihtiyacını karşılarken aynı zamanda son derece ekonomik olabiliyor.

Ürün gamının en donanımlı versiyonu Lounge Plus paketiyle test etme fırsatı bulduğumuz Egea SW; adaptif hız sabitleyici, koltuk ısıtma, otomatik klima, geri görüş kamerası, far-yağmur sensörü ve 7 inçlik dokunmatik ekrana sahip uConnect bilgi-eğlence sistemi gibi donanımlara sahip. Zengin donanım listesi karşılığında 106.900 TL’lik fiyata sahip Egea SW, satış rakamlarına yansıttığı başarısını fazlasıyla hak ediyor.

Yazı: Mehmet Akif Doğan

Fotoğraflar: Gürkan Çağlar