HABERLER

Toyota ve Mazda'dan Amerika ortaklığı

7 Ara 2017

Otomotiv sanayisinin iki büyük Japon üreticisi Toyota ve Mazda 2018’de Amerika’da beraber üretim yapacakları yeni bir fabrika kuruyor.

Anlaşmanın resmileşmesinin ardından açıklama yapan Toyota Kuzey Amerika Genel Müdürü Jim Lentz; tesisin nereye kurulacağını henüz kesinleşmediğini, çeşitli bölgelerin listede olduğunu belirtti. İhtimaller arasında öne çıkan bölgeler Alabama ve Kuzey Carolina olarak dikkat çekiyor.

Toplam 1.6 milyar dolarlık bir yatırım yapacak Toyota ve Mazda, ortalama 4000 kişiye yeni iş imkanı sağlayacak. Her iki üretici de detayları konuşmaktan kaçınsa da Amerika Birleşik Devletleri’nin üreticilere sunduğu vergi imtiyazlarının bu kararın alınmasında önemli bir etken olduğu biliniyor.

Hangi bölgede kurulursa kurulsun; 2021 yılında tam kapasiteyle üretime başlaması planlanan üretim tesisi senelik 300.000 aracın üretimine ev sahipliği yapacak. Toyota, tesiste üreteceği ilk modeli Corolla olarak açıklarken; Mazda cephesinden yeni SUV’u CX-7’nin yeni fabrikada üretilme potansiyelinin olduğuna dair açıklamalar geldi.

Fabrikanın inşasına 2018’in ilk ayları itibariyle start verilecek.